RBA: Zaustavljen rast novčane mase






Novčana masa u kolovozu je na mjesečnoj razini smanjena 1,7 posto, a na godišnjoj 3,3 posto
banka.hr Objavljeno 10.36, 15.10.2012.
Nakon što je četiri mjeseca bilježio rast, monetarni agregat M1 (novčana masa), koji obuhvaća gotov novac izvan banaka, depozite ostalih bankarskih institucija i ostalih domaćih sektora kod HNB-a te depozitni novac kod banaka, u kolovozu je, na mjesečnoj razini, nominalno smanjen 1,7% ili 897 mil kuna, navode RBA analitičari u Dnevnim financijskim vijestima.

Navode da je na smanjenje novčane mase tijekom kolovoza dominantno utjecalo smanjenje depozitnog novca za 861 mil. kuna (-2.5%) ali i pad gotovog novca izvan banaka za 36,6 mil. kuna (-0,2%).

U odnosu na kraj prošle godine monetarni agregat M1 smanjen je za 600 mil. kuna (-1,1%). Na godišnjoj razini ( u odnosu na kolovoz prošle godine) M1 je smanjen za 3,3% odnosno 1,76 mlrd kuna.

Najšire definirani monetarni agregat M4 (ukupna likvidna sredstva koja obuhvaćaju M1, štedne i oročene kunske depozite, devizne depozite te obveznice i instrumente tržišta novca), i na mjesečnoj i na godišnjoj razini bilježi pozitivne stope rasta.

U odnosu na srpanj M4 viši je za 1,4%, dok je u odnosu na prošlogodišnji kolovoz M4 povećan za 2,7% što je usporavanje rasta u odnosu na mjesec ranije. Nakon što su u srpnju ukupna likvidna sredstva po prvi puta bila viša nego na kraju pošle godine, u kolovozu M4 bilježi daljnji rast. Naime, s 248 mlrd kuna ukupna likvidna sredstava viša su za 2,9% (6,9 mlrd kuna) u odnosu prosinac 2011.

U promatranom razdoblju u odnosu na kraj prošle godine štedni i oročeni devizni depoziti porasli su za 5,3 mlrd kuna (3,6%) čemu je vjerojatno pridonio središnji dio turističke sezone. Istodobno štedni i oročeni kunski depoziti zabilježili su rast vrijednosti od 2,2 mlrd. kuna (5,3%). Novčana masa smanjena je za 1,1%, dok su i obveznice i instrumenti tržišta novca pridonijeli rastu M4 (+3,3%).

Izostanak oporavka gospodarske aktivnosti odnosno daljnje usporavanje gospodarstva odrazit će se na kretanje monetarnih agregata i u nastavku godine.

Tržište obveznica

Njemački desetogodišnji prinos tjedan je zaključio na 1,45 posto odražavajući popriličnu nesigurnost glede razvoja situacije u Europi. Ipak , prinosi i spreadovi periferije ostaju i dalje stabilni. Zaglavljeni su ostali i američki desetogodišnji prinos, na razini blago ispod 1,7 uz minimalan rast unatoč snažnijim inflatornim pritiscima.

Na primarnom tržištu ovaj tjedan na rasporedu su izdanja obveznica Slovačke, Njemačke, Španjolske i Francuske.

Petak je zaključen s preko 160 mil kuna prometa s rastom cijena. Pozitivan sentiment nastavlja se i u trgovanju s hrvatskim euroobveznicama. Razlika prinosa na premiju osiguranja od kreditnog rizika za petogodišnje obveznice (CDS u USD) spustila se na 263 bb, što na tjednoj razini predstavlja pad od 55 bb. RBA analitičari očekuju nastavak pozitivnih trendova rasta cijena i sužavanja spreadova, ali umjerenijom dinamikom.

Vezane vijesti



Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADRS-R-A375,00+1,08%922.349,90
RIVP-R-A19,75- 0,25%583.405,60
HT-R-A158,50+0,76%498.042,89
PODR-R-A314,00+1,29%376.768,86
ADRS-P-A330,00+1,21%285.884,04
ATPL-R-A362,98+3,41%254.593,53
KSST-R-A420,00+51,75%185.493,02
KOTR-P-A1.300,10+0,01%175.513,50
Zaključne cijene : 22.10.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.851,73 1,02 %
  • CROBEX10: 1.059,78 1,02 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2734845,2893525,305220
CAD0015,3193955,3354015,351407
CZK0010,2769250,2777580,278591
DKK0011,0256621,0287481,031834
HUF1002,4898412,4973332,504825
JPY1005,6031015,6199615,636821
NOK0010,9107330,9134730,916213
SEK0010,8302090,8327070,835205
CHF0016,3282686,3473106,366352
GBP0019,6653859,6944689,723551
USD0015,9846326,0026406,020648
EUR0017,6375877,6605697,683551
PLN0011,8095981,8150431,820488
Tečajna lista HNB-a za datum: 22.10.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Energija9,5187kn+2,67%
Platinum Global ...14,6041$+2,57%
Ilirika JIE125,5975+1,76%
NETA US Algorithm161,8143kn+1,71%
ZB euroaktiv122,2555+1,61%
KD Prvi izbor12,6849kn+1,55%
KD Nova Europa5,9409kn+1,39%
Raiffeisen World125,9100+1,34%
HI-growth9,5310+1,04%
NETA Global ...101,1344kn+1,04%
A180,4900kn+1,03%
Datum: 21.10.2014