RBA: Zaustavljen rast novčane mase






Novčana masa u kolovozu je na mjesečnoj razini smanjena 1,7 posto, a na godišnjoj 3,3 posto
banka.hr Objavljeno 10.36, 15.10.2012.
Nakon što je četiri mjeseca bilježio rast, monetarni agregat M1 (novčana masa), koji obuhvaća gotov novac izvan banaka, depozite ostalih bankarskih institucija i ostalih domaćih sektora kod HNB-a te depozitni novac kod banaka, u kolovozu je, na mjesečnoj razini, nominalno smanjen 1,7% ili 897 mil kuna, navode RBA analitičari u Dnevnim financijskim vijestima.

Navode da je na smanjenje novčane mase tijekom kolovoza dominantno utjecalo smanjenje depozitnog novca za 861 mil. kuna (-2.5%) ali i pad gotovog novca izvan banaka za 36,6 mil. kuna (-0,2%).

U odnosu na kraj prošle godine monetarni agregat M1 smanjen je za 600 mil. kuna (-1,1%). Na godišnjoj razini ( u odnosu na kolovoz prošle godine) M1 je smanjen za 3,3% odnosno 1,76 mlrd kuna.

Najšire definirani monetarni agregat M4 (ukupna likvidna sredstva koja obuhvaćaju M1, štedne i oročene kunske depozite, devizne depozite te obveznice i instrumente tržišta novca), i na mjesečnoj i na godišnjoj razini bilježi pozitivne stope rasta.

U odnosu na srpanj M4 viši je za 1,4%, dok je u odnosu na prošlogodišnji kolovoz M4 povećan za 2,7% što je usporavanje rasta u odnosu na mjesec ranije. Nakon što su u srpnju ukupna likvidna sredstva po prvi puta bila viša nego na kraju pošle godine, u kolovozu M4 bilježi daljnji rast. Naime, s 248 mlrd kuna ukupna likvidna sredstava viša su za 2,9% (6,9 mlrd kuna) u odnosu prosinac 2011.

U promatranom razdoblju u odnosu na kraj prošle godine štedni i oročeni devizni depoziti porasli su za 5,3 mlrd kuna (3,6%) čemu je vjerojatno pridonio središnji dio turističke sezone. Istodobno štedni i oročeni kunski depoziti zabilježili su rast vrijednosti od 2,2 mlrd. kuna (5,3%). Novčana masa smanjena je za 1,1%, dok su i obveznice i instrumenti tržišta novca pridonijeli rastu M4 (+3,3%).

Izostanak oporavka gospodarske aktivnosti odnosno daljnje usporavanje gospodarstva odrazit će se na kretanje monetarnih agregata i u nastavku godine.

Tržište obveznica

Njemački desetogodišnji prinos tjedan je zaključio na 1,45 posto odražavajući popriličnu nesigurnost glede razvoja situacije u Europi. Ipak , prinosi i spreadovi periferije ostaju i dalje stabilni. Zaglavljeni su ostali i američki desetogodišnji prinos, na razini blago ispod 1,7 uz minimalan rast unatoč snažnijim inflatornim pritiscima.

Na primarnom tržištu ovaj tjedan na rasporedu su izdanja obveznica Slovačke, Njemačke, Španjolske i Francuske.

Petak je zaključen s preko 160 mil kuna prometa s rastom cijena. Pozitivan sentiment nastavlja se i u trgovanju s hrvatskim euroobveznicama. Razlika prinosa na premiju osiguranja od kreditnog rizika za petogodišnje obveznice (CDS u USD) spustila se na 263 bb, što na tjednoj razini predstavlja pad od 55 bb. RBA analitičari očekuju nastavak pozitivnih trendova rasta cijena i sužavanja spreadova, ali umjerenijom dinamikom.

Vezane vijesti



Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
HT-R-A158,01+0,62%737.693,08
ADRS-P-A340,00+2,35%731.768,10
LKPC-R-A560,00+3,59%557.202,23
CKML-R-A3.700,00+1,39%503.200,00
EPLT-R-A880,00+0,11%440.000,00
KORF-R-A245,00+1,29%393.726,82
LPLH-R-A219,95+6,04%213.346,25
PODR-R-A326,00- 0,72%105.882,85
Zaključne cijene : 18.09.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.885,55 0,22 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,3158095,3318045,347799
CAD0015,3495075,3656045,381701
CZK0010,2757490,2765790,277409
DKK0011,0200251,0230941,026163
HUF1002,4210832,4283682,435653
JPY1005,4614525,4778865,494320
NOK0010,9157620,9185180,921274
SEK0010,8211900,8236610,826132
CHF0016,2729786,2918546,310730
GBP0019,5554809,5842339,612986
USD0015,8614625,8790995,896736
EUR0017,5946957,6175487,640401
PLN0011,8133561,8188121,824268
Tečajna lista HNB-a za datum: 18.9.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
A178,6300kn+1,31%
KD Energija10,3990kn+0,89%
Erste Adriatic ...80,4400+0,84%
Allianz Equity134,3828+0,83%
FIMA Equity68,9214kn+0,79%
Capital Two86,2291kn+0,75%
KD Nova Europa6,2552kn+0,66%
PBZ Equity fond10,0721+0,64%
Platinum Global ...14,9598$+0,64%
OTP uravnoteženi110,3693kn+0,64%
Raiffeisen New ...53,7400+0,62%
Datum: 16.9.2014