RBA: Zaustavljen rast novčane mase






Novčana masa u kolovozu je na mjesečnoj razini smanjena 1,7 posto, a na godišnjoj 3,3 posto
banka.hr Objavljeno 10.36, 15.10.2012.
Nakon što je četiri mjeseca bilježio rast, monetarni agregat M1 (novčana masa), koji obuhvaća gotov novac izvan banaka, depozite ostalih bankarskih institucija i ostalih domaćih sektora kod HNB-a te depozitni novac kod banaka, u kolovozu je, na mjesečnoj razini, nominalno smanjen 1,7% ili 897 mil kuna, navode RBA analitičari u Dnevnim financijskim vijestima.

Navode da je na smanjenje novčane mase tijekom kolovoza dominantno utjecalo smanjenje depozitnog novca za 861 mil. kuna (-2.5%) ali i pad gotovog novca izvan banaka za 36,6 mil. kuna (-0,2%).

U odnosu na kraj prošle godine monetarni agregat M1 smanjen je za 600 mil. kuna (-1,1%). Na godišnjoj razini ( u odnosu na kolovoz prošle godine) M1 je smanjen za 3,3% odnosno 1,76 mlrd kuna.

Najšire definirani monetarni agregat M4 (ukupna likvidna sredstva koja obuhvaćaju M1, štedne i oročene kunske depozite, devizne depozite te obveznice i instrumente tržišta novca), i na mjesečnoj i na godišnjoj razini bilježi pozitivne stope rasta.

U odnosu na srpanj M4 viši je za 1,4%, dok je u odnosu na prošlogodišnji kolovoz M4 povećan za 2,7% što je usporavanje rasta u odnosu na mjesec ranije. Nakon što su u srpnju ukupna likvidna sredstva po prvi puta bila viša nego na kraju pošle godine, u kolovozu M4 bilježi daljnji rast. Naime, s 248 mlrd kuna ukupna likvidna sredstava viša su za 2,9% (6,9 mlrd kuna) u odnosu prosinac 2011.

U promatranom razdoblju u odnosu na kraj prošle godine štedni i oročeni devizni depoziti porasli su za 5,3 mlrd kuna (3,6%) čemu je vjerojatno pridonio središnji dio turističke sezone. Istodobno štedni i oročeni kunski depoziti zabilježili su rast vrijednosti od 2,2 mlrd. kuna (5,3%). Novčana masa smanjena je za 1,1%, dok su i obveznice i instrumenti tržišta novca pridonijeli rastu M4 (+3,3%).

Izostanak oporavka gospodarske aktivnosti odnosno daljnje usporavanje gospodarstva odrazit će se na kretanje monetarnih agregata i u nastavku godine.

Tržište obveznica

Njemački desetogodišnji prinos tjedan je zaključio na 1,45 posto odražavajući popriličnu nesigurnost glede razvoja situacije u Europi. Ipak , prinosi i spreadovi periferije ostaju i dalje stabilni. Zaglavljeni su ostali i američki desetogodišnji prinos, na razini blago ispod 1,7 uz minimalan rast unatoč snažnijim inflatornim pritiscima.

Na primarnom tržištu ovaj tjedan na rasporedu su izdanja obveznica Slovačke, Njemačke, Španjolske i Francuske.

Petak je zaključen s preko 160 mil kuna prometa s rastom cijena. Pozitivan sentiment nastavlja se i u trgovanju s hrvatskim euroobveznicama. Razlika prinosa na premiju osiguranja od kreditnog rizika za petogodišnje obveznice (CDS u USD) spustila se na 263 bb, što na tjednoj razini predstavlja pad od 55 bb. RBA analitičari očekuju nastavak pozitivnih trendova rasta cijena i sužavanja spreadova, ali umjerenijom dinamikom.

Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
EPLT-R-A348,500,00%1.916.750,00
ADRS-P-A397,97- 0,09%714.146,52
HT-R-A148,67- 0,22%548.969,13
MIVA-R-A654,01- 0,15%325.057,64
KODT-R-A1.100,000,00%110.000,00
RIVP-R-A21,50- 0,28%100.381,04
JNAF-R-A4.330,00- 2,70%84.600,05
PODR-R-A327,50+0,31%74.484,50
Zaključne cijene : 04.09.2015
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.738,66 -0,07 %
  • CROBEX10: 1.017,72 0,00 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0014,7179324,7321284,746324
CAD0015,1100255,1254015,140777
CZK0010,2786090,2794470,280285
DKK0011,0089611,0119971,015033
HUF1002,4019542,4091822,416410
JPY1005,6740395,6911125,708185
NOK0010,8168410,8192990,821757
SEK0010,7996990,8021050,804511
CHF0016,9332526,9541146,974976
GBP00110,29554710,32652710,357507
USD0016,7564826,7768126,797142
EUR0017,5260457,5486917,571337
PLN0011,7780301,7833801,788730
Tečajna lista HNB-a za datum: 5.9.2015
Fond Vrijednost Valuta Promjena
ZB Future 204094,4794+1,69%
ZB Future 205594,4721+1,68%
ZB Future 203094,2881+1,61%
PBZ Global fond13,9718+1,49%
ZB euroaktiv138,3506+1,44%
Ilirika Europa117,9061+1,42%
Ilirika BRIC67,0055+1,30%
ZB Future 202595,3576+1,28%
KD Nova Europa5,1593kn+1,20%
Ilirika Azijski ...42,9144+1,00%
ZB BRIC+80,5894+0,99%
Datum: 3.9.2015