RBA: Zaustavljen rast novčane mase






Novčana masa u kolovozu je na mjesečnoj razini smanjena 1,7 posto, a na godišnjoj 3,3 posto
banka.hr Objavljeno 10.36, 15.10.2012.
Nakon što je četiri mjeseca bilježio rast, monetarni agregat M1 (novčana masa), koji obuhvaća gotov novac izvan banaka, depozite ostalih bankarskih institucija i ostalih domaćih sektora kod HNB-a te depozitni novac kod banaka, u kolovozu je, na mjesečnoj razini, nominalno smanjen 1,7% ili 897 mil kuna, navode RBA analitičari u Dnevnim financijskim vijestima.

Navode da je na smanjenje novčane mase tijekom kolovoza dominantno utjecalo smanjenje depozitnog novca za 861 mil. kuna (-2.5%) ali i pad gotovog novca izvan banaka za 36,6 mil. kuna (-0,2%).

U odnosu na kraj prošle godine monetarni agregat M1 smanjen je za 600 mil. kuna (-1,1%). Na godišnjoj razini ( u odnosu na kolovoz prošle godine) M1 je smanjen za 3,3% odnosno 1,76 mlrd kuna.

Najšire definirani monetarni agregat M4 (ukupna likvidna sredstva koja obuhvaćaju M1, štedne i oročene kunske depozite, devizne depozite te obveznice i instrumente tržišta novca), i na mjesečnoj i na godišnjoj razini bilježi pozitivne stope rasta.

U odnosu na srpanj M4 viši je za 1,4%, dok je u odnosu na prošlogodišnji kolovoz M4 povećan za 2,7% što je usporavanje rasta u odnosu na mjesec ranije. Nakon što su u srpnju ukupna likvidna sredstva po prvi puta bila viša nego na kraju pošle godine, u kolovozu M4 bilježi daljnji rast. Naime, s 248 mlrd kuna ukupna likvidna sredstava viša su za 2,9% (6,9 mlrd kuna) u odnosu prosinac 2011.

U promatranom razdoblju u odnosu na kraj prošle godine štedni i oročeni devizni depoziti porasli su za 5,3 mlrd kuna (3,6%) čemu je vjerojatno pridonio središnji dio turističke sezone. Istodobno štedni i oročeni kunski depoziti zabilježili su rast vrijednosti od 2,2 mlrd. kuna (5,3%). Novčana masa smanjena je za 1,1%, dok su i obveznice i instrumenti tržišta novca pridonijeli rastu M4 (+3,3%).

Izostanak oporavka gospodarske aktivnosti odnosno daljnje usporavanje gospodarstva odrazit će se na kretanje monetarnih agregata i u nastavku godine.

Tržište obveznica

Njemački desetogodišnji prinos tjedan je zaključio na 1,45 posto odražavajući popriličnu nesigurnost glede razvoja situacije u Europi. Ipak , prinosi i spreadovi periferije ostaju i dalje stabilni. Zaglavljeni su ostali i američki desetogodišnji prinos, na razini blago ispod 1,7 uz minimalan rast unatoč snažnijim inflatornim pritiscima.

Na primarnom tržištu ovaj tjedan na rasporedu su izdanja obveznica Slovačke, Njemačke, Španjolske i Francuske.

Petak je zaključen s preko 160 mil kuna prometa s rastom cijena. Pozitivan sentiment nastavlja se i u trgovanju s hrvatskim euroobveznicama. Razlika prinosa na premiju osiguranja od kreditnog rizika za petogodišnje obveznice (CDS u USD) spustila se na 263 bb, što na tjednoj razini predstavlja pad od 55 bb. RBA analitičari očekuju nastavak pozitivnih trendova rasta cijena i sužavanja spreadova, ali umjerenijom dinamikom.

Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
RIVP-R-A22,90- 0,09%1.073.091,48
HT-R-A140,50+0,23%1.043.964,65
KRAS-R-A500,110,00%869.572,44
ADRS-P-A341,00- 0,58%865.311,79
ATGR-R-A811,000,00%226.806,88
ARNT-R-A337,00- 0,15%202.474,39
LEDO-R-A8.700,00- 1,69%157.088,61
ZABA-R-A37,25- 1,97%141.969,65
Zaključne cijene : 11.02.2016
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.595,35 -0,16 %
  • CROBEX10: 934,59 -0,12 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0014,7405594,7548234,769087
CAD0014,8222154,8367254,851235
CZK0010,2814130,2822600,283107
DKK0011,0203351,0234051,026475
HUF1002,4451732,4525312,459889
JPY1006,0233816,0415066,059631
NOK0010,7859990,7883640,790729
SEK0010,8014690,8038810,806293
CHF0016,9408076,9616926,982577
GBP0019,7375439,7668449,796145
USD0016,7315776,7518326,772087
EUR0017,6147597,6376727,660585
PLN0011,7158091,7209721,726135
Tečajna lista HNB-a za datum: 12.2.2016
Fond Vrijednost Valuta Promjena
ZB euroaktiv118,8270+1,81%
ZB Future 204086,3336+0,83%
Ilirika Europa105,4097+0,82%
ZB Future 205586,4315+0,82%
ZB Future 203086,8659+0,76%
Platinum Blue Chip90,1008+0,76%
ZB BRIC+69,4393+0,66%
ZB Future 202589,7020+0,62%
PBZ Global fond13,3671+0,52%
Allianz Equity135,2064+0,49%
Allianz Portfolio151,1611kn+0,45%
Datum: 10.2.2016