ZABA: Posebnom odlukom zaštitili smo korisnike kredita vezanih uz švicarac






Zagrebačka banka oglasila se povodom prijave Udruge Franak za obmanjivanje klijenata. Osim protiv ZABA-e prijava je podnesena i protiv Splitske banke, a prozvan je i HNB, kojem iz Udruge Franak poručuju da će, ako ne reagira, biti suodgovoran za povredu zakona i štetu koju podnose potrošači
banka.hr Objavljeno 14.08, 15.02.2013.
Udruga Franak prijavila je Zagrebačku banku i Splitsku banku zbog povrede odredaba članka 284. Zakona o obveznim odnosima, priopćeno je u petak iz Udruge Franak. Prijava je podnesena državnom regulatoru HNB-u te je dostavljena na znanje Ministarstvu financija.

Odmah nakon ove objave reagirala je Zagrebačka banka u čijem priopćenju stoji da ZABA posluje profesionalno i savjesno se pridržava svih mjerodavnih propisa."Izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju definirale su da se od siječnja 2013. promjenjiva kamatna stopa mora podijeliti na fiksni i varijabilni dio, koji mora biti jasan i poznat potrošačima. Zagrebačka banka je u cjelini i konzistentno uskladila  svoje Opće uvjete poslovanja s novopropisanim standardima transparentnosti  određivanja kamatne stope, te su novi Opći uvjeti poslovanja  jednako primjenjivi na sve njene klijente, odnosno na sve kredite odobrene potrošačima", navodi ZABA u priopćenju.

Ipak, imajući u vidu trenutni tečaj švicarskog franka, Zagrebačka banka je posebnom odlukom zaštitila sve korisnike kredita vezanih uz CHF od mogućeg povećanja varijabilnog dijela kamatne stope, tako da u slučaju porasta 6M LIBOR-a za CHF kamatne stope ostaju nepromijenjene do 1.7.2014., ističu iz Banke.

Zahtjevi Udruge Franak

Udruga Franak napominje kako "prijavljene banke pokušavaju dovesti u zabludu korisnike kredita koji su ugovorili kredite prije 1. siječnja 2010. pozivajući se na članak 11.a Zakona o potrošačkom kreditiranju kod određivanja promjenjivih kamata, a za odnosne korisnike kredita vrijedi samo stavak 5. članka 11.a, kojim se ne propisuje način određivanja kamata".

Udruga Franak od HNB-a zahtijeva:

 - da HNB reagira i spriječi Zagrebačku banku i Splitsku banku u njihovim nastojanjima da svoju samovolju opravdaju zakonom koji ne vrijedi za veliki dio postojećih korisnika kredita. To je dovođenje u zabludu postojećih korisnika kredita, koje predstavlja povredu odredaba članka 284. Zakona o obveznim odnosima.

- da svojim aktom HNB zabrani korištenje CDS-a (Kreditni rizik zemlje) i NRS-a (Nacionalna referentna stopa) u formulama za izračun PKS-a.

- da HNB na prikladan način sankcionira pokušaj Zagrebačke banke i Splitske banke da dovedu u zabludu korisnike kredita koji su ugovorili kredite prije 1.1.2010.

- da HNB općenito određenom regulativom sanira štetu koja se događa svim korisnicima kredita s promjenjivom kamatnom stopom koji su ugovorili da se promjenjiva kamatna stopa mijenja odlukom banke bez ugovorene formule, bez obzira na banku u kojoj je to ugovoreno. Takva ugovorna odredba je po Zakonu o obveznim odnosima ništetna unatoč tome što je ugovorena.

- da se prihvate naše dopune predloženih izmjena ZOKI-ja.

"Ako HNB ne podrži naše prijedloge za dopune predloženih izmjena ZOKI-ja, bit će suodgovoran za sukob odredaba pojedinih zakona, i to odredaba o jednakosti činidaba propisanih člankom 269. do 272. u Zakonu o obveznim odnosima i odredaba kojima se dopušta bankama da samovoljno odrede formule za izračun PKS-a u novome predloženom članku 308.a Zakona o kreditnim institucijama. Isto tako HNB će biti suodgovoran za omogućavanje bankama da nastave svoju samovolju u određivanju promjenjivih kamatnih stopa u svim kreditima u kojima je ugovoreno da se kamata mijenja jednostranom odlukom banke", stoji na kraju priopćenja s konferencije koju je Udruga Franak organizirala u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku.

Splitska banka: Nismo dobili prijavu

U Splitskoj banci kažu da nisu službenim kanalom zaprimili tekst navodne prijave pa nisu u mogućnosti niti detaljno komentirati prijavu.

"Možemo reći da je jedini razlog  uvođenja nove metodologije promjenjivosti kamatnih stopa upravo izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju koje su stupile na snagu 9. siječnja 2013. Kod definiranja novih pravila rukovodili smo se isključivo tekstom Zakona i primjenili ga, vjerujemo, na ispravan način. Očekujemo da će regulator pojasniti elemente koji potencijalno mogu unositi nesporazume ili uzrokovati krive interpretacije. U međuvremenu, želimo istaknuti kako promjene Općih uvjeta poslovanja Banke koji se primjenjuju od siječnja 2013. za sada nisu imale nikakav utjecaj na kamatne stope naših korisnika kredita", navodi se u odgovoru Splitske banke.

Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
PODR-R-A337,95+0,88%1.555.310,21
HT-R-A140,55+1,10%1.381.344,50
LEDO-R-A9.730,00+1,35%758.940,00
ERNT-R-A1.108,00+0,27%556.838,51
CKML-R-A5.100,00+2,00%510.000,00
PVCM-R-A120,00+11,11%425.723,45
ADRS-P-A393,00+0,77%283.061,90
DDJH-R-A44,60- 0,89%251.364,19
Zaključne cijene : 05.05.2016
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.683,25 0,47 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0014,8712054,8858634,900521
CAD0015,1070915,1224585,137825
CZK0010,2772310,2780650,278899
DKK0011,0062241,0092521,012280
HUF1002,3947862,4019922,409198
JPY1006,1071826,1255596,143936
NOK0010,7996940,8021000,804506
SEK0010,8080390,8104700,812901
CHF0016,8178246,8383396,858854
GBP0019,4438349,4722519,500668
USD0016,5226626,5422896,561916
EUR0017,4880167,5105487,533080
Tečajna lista HNB-a za datum: 5.5.2016
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Erste Adriatic ...85,6000+0,21%
A184,9500kn+0,19%
Raiffeisen zaštićena ...102,7700+0,09%
Allianz Equity141,5447+0,06%
Capital Two90,0722+0,05%
OTP indeksni39,5412kn+0,02%
Erste Plavi Expert185,0562kn+0,02%
Raiffeisen Bonds173,3200+0,01%
Capital Breeder85,3279kn+0,01%
PBZ Novčani fond143,2623kn0,00%
PBZ Euro Novčani139,22820,00%
Datum: 4.5.2016