ZABA: Posebnom odlukom zaštitili smo korisnike kredita vezanih uz švicarac






Zagrebačka banka oglasila se povodom prijave Udruge Franak za obmanjivanje klijenata. Osim protiv ZABA-e prijava je podnesena i protiv Splitske banke, a prozvan je i HNB, kojem iz Udruge Franak poručuju da će, ako ne reagira, biti suodgovoran za povredu zakona i štetu koju podnose potrošači
banka.hr Objavljeno 14.08, 15.02.2013.
Udruga Franak prijavila je Zagrebačku banku i Splitsku banku zbog povrede odredaba članka 284. Zakona o obveznim odnosima, priopćeno je u petak iz Udruge Franak. Prijava je podnesena državnom regulatoru HNB-u te je dostavljena na znanje Ministarstvu financija.

Odmah nakon ove objave reagirala je Zagrebačka banka u čijem priopćenju stoji da ZABA posluje profesionalno i savjesno se pridržava svih mjerodavnih propisa."Izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju definirale su da se od siječnja 2013. promjenjiva kamatna stopa mora podijeliti na fiksni i varijabilni dio, koji mora biti jasan i poznat potrošačima. Zagrebačka banka je u cjelini i konzistentno uskladila  svoje Opće uvjete poslovanja s novopropisanim standardima transparentnosti  određivanja kamatne stope, te su novi Opći uvjeti poslovanja  jednako primjenjivi na sve njene klijente, odnosno na sve kredite odobrene potrošačima", navodi ZABA u priopćenju.

Ipak, imajući u vidu trenutni tečaj švicarskog franka, Zagrebačka banka je posebnom odlukom zaštitila sve korisnike kredita vezanih uz CHF od mogućeg povećanja varijabilnog dijela kamatne stope, tako da u slučaju porasta 6M LIBOR-a za CHF kamatne stope ostaju nepromijenjene do 1.7.2014., ističu iz Banke.

Zahtjevi Udruge Franak

Udruga Franak napominje kako "prijavljene banke pokušavaju dovesti u zabludu korisnike kredita koji su ugovorili kredite prije 1. siječnja 2010. pozivajući se na članak 11.a Zakona o potrošačkom kreditiranju kod određivanja promjenjivih kamata, a za odnosne korisnike kredita vrijedi samo stavak 5. članka 11.a, kojim se ne propisuje način određivanja kamata".

Udruga Franak od HNB-a zahtijeva:

 - da HNB reagira i spriječi Zagrebačku banku i Splitsku banku u njihovim nastojanjima da svoju samovolju opravdaju zakonom koji ne vrijedi za veliki dio postojećih korisnika kredita. To je dovođenje u zabludu postojećih korisnika kredita, koje predstavlja povredu odredaba članka 284. Zakona o obveznim odnosima.

- da svojim aktom HNB zabrani korištenje CDS-a (Kreditni rizik zemlje) i NRS-a (Nacionalna referentna stopa) u formulama za izračun PKS-a.

- da HNB na prikladan način sankcionira pokušaj Zagrebačke banke i Splitske banke da dovedu u zabludu korisnike kredita koji su ugovorili kredite prije 1.1.2010.

- da HNB općenito određenom regulativom sanira štetu koja se događa svim korisnicima kredita s promjenjivom kamatnom stopom koji su ugovorili da se promjenjiva kamatna stopa mijenja odlukom banke bez ugovorene formule, bez obzira na banku u kojoj je to ugovoreno. Takva ugovorna odredba je po Zakonu o obveznim odnosima ništetna unatoč tome što je ugovorena.

- da se prihvate naše dopune predloženih izmjena ZOKI-ja.

"Ako HNB ne podrži naše prijedloge za dopune predloženih izmjena ZOKI-ja, bit će suodgovoran za sukob odredaba pojedinih zakona, i to odredaba o jednakosti činidaba propisanih člankom 269. do 272. u Zakonu o obveznim odnosima i odredaba kojima se dopušta bankama da samovoljno odrede formule za izračun PKS-a u novome predloženom članku 308.a Zakona o kreditnim institucijama. Isto tako HNB će biti suodgovoran za omogućavanje bankama da nastave svoju samovolju u određivanju promjenjivih kamatnih stopa u svim kreditima u kojima je ugovoreno da se kamata mijenja jednostranom odlukom banke", stoji na kraju priopćenja s konferencije koju je Udruga Franak organizirala u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku.

Splitska banka: Nismo dobili prijavu

U Splitskoj banci kažu da nisu službenim kanalom zaprimili tekst navodne prijave pa nisu u mogućnosti niti detaljno komentirati prijavu.

"Možemo reći da je jedini razlog  uvođenja nove metodologije promjenjivosti kamatnih stopa upravo izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju koje su stupile na snagu 9. siječnja 2013. Kod definiranja novih pravila rukovodili smo se isključivo tekstom Zakona i primjenili ga, vjerujemo, na ispravan način. Očekujemo da će regulator pojasniti elemente koji potencijalno mogu unositi nesporazume ili uzrokovati krive interpretacije. U međuvremenu, želimo istaknuti kako promjene Općih uvjeta poslovanja Banke koji se primjenjuju od siječnja 2013. za sada nisu imale nikakav utjecaj na kamatne stope naših korisnika kredita", navodi se u odgovoru Splitske banke.

Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADPL-R-A132,00- 0,30%1.708.658,74
HT-R-A154,00- 0,73%1.382.338,02
KORF-R-A224,95+1,24%797.604,17
PTKM-R-A41,30- 9,81%386.900,34
VLHO-R-A202,00+0,25%366.259,07
DDJH-R-A47,70- 1,65%342.512,70
SNHO-R-A248,00- 2,36%336.995,32
KOTR-P-A1.300,10+0,01%292.522,50
Zaključne cijene : 22.07.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.844,03 0,38 %
  • CROBEX10: 1.048,89 0,09 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2655745,2814185,297262
CAD0015,2217335,2374455,253157
CZK0010,2762760,2771070,277938
DKK0011,0177081,0207701,023832
HUF1002,4514612,4588382,466215
JPY1005,5384215,5550865,571751
NOK0010,9034860,9062050,908924
SEK0010,8200670,8225350,825003
CHF0016,2479376,2667376,285537
GBP0019,5902249,6190819,647938
USD0015,6113165,6282015,645086
EUR0017,5887447,6115797,634414
PLN0011,8286131,8341151,839617
Tečajna lista HNB-a za datum: 22.7.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Victoria18,7265kn+0,71%
FIMA Equity65,7761kn+0,35%
Allianz Portfolio134,2735kn+0,14%
ZB bond174,6706+0,11%
Erste Adriatic Bond107,7800+0,11%
Raiffeisen Bonds163,1000+0,09%
Ilirika Azijski ...42,4973+0,09%
Raiffeisen Absolute ...117,5400+0,09%
PBZ Bond fond117,1035+0,08%
Capital One192,9866kn+0,07%
HPB Obveznički145,5034+0,06%
Datum: 21.7.2014