TŽV Gredelj isporučuje lokomotive za Maroko






Iako je u stečaju, Gredelj će u suradnji s američkim NREC-om do sredine srpnja isporučiti Državnim željeznicama Maroka 20 lokomotiva, a ugovaraju se i novi poslovi
 
Nives Matijević Objavljeno 13.00, 05.02.2013.
TŽV Gredelj u ponedjeljak je u Rijeku otpremio prve četiri dizelske lokomotive serije GT26 koje će preko riječke Luke biti otpremljene u Maroko. Time je u suradnji s američkim National Railway Equipment Company (NREC) započeo isporuku novih 20 lokomotiva za Državne željeznice Maroka (ONCF), koje su namijenjene prijevozu teških teretnih vlakova na neelektrificiranim prugama u toj zemlji, doznaje se iz Gredelja koji vodi stečajni upravitelj Pero Hrkać.  

Obnovom i modernizacijom spomenutih lokomotiva njihov će se rok eksploatacije produljiti za još 25 godina. Ovaj je projekt nastavak dugogodišnje suradnje s NREC-om koji s Gredeljem surađuje od 2004. Naime, otvaranjem stečaja Gredelja 1. listopada prošle godine nije došlo do raskida ugovora s NREC-om, već su dvije kompanije aneksirale ugovore i nastavile suradnju. Ona je dosad rezultirala isporukom 34 lokomotive na strana tržišta, te time proizvodnja lokomotiva za NREC predstavlja važan dio izvoznih poslova Gredelja.

Povjerenje koje je NREC pokazao rezultiralo je nastavkom ugovora za 20 lokomotiva, a paralelno s isporukom prve četiri lokomotive za Maroko, NREC je poslao zahtjev za isporukom još deset novih lokomotiva. Tako su Gredelj i NREC preuzeli obavezu isporuke ukupno 30 lokomotiva za Maroko u 2013. godini. Prvih 20 trebaju isporučiti do sredine srpnja, a isporuka dodatnih 10 lokomotiva planirana je do kraja listopada.

Osim na marokanskom tržištu, NREC i Gredelj su u različitim etapama ugovaranja poslova isporuke novih/moderniziranih lokomotiva, te je za očekivati potpisivanje dodatnih isporuka već u prvoj polovici ove godine, najavljuju iz Gredelja.

Povećanjem ove proizvodnje u Hrvatskoj u idućim bi se mjesecima mogle zaposliti i druge hrvatske tvornice poput Đure Đakovića i Brodosplit-BSO, što bi osiguralo zaposlenost domaćih kapaciteta, ali i brzinu i kvalitetu isporuke, napominju.  

„Iako je TŽV Gredelj u stečaju, rad se nastavlja i u novim uvjetima, pa nam je cilj zadovoljiti zahtjeve kupaca te biti prisutan i konkurentan na što više tržišta. Gredelj je i u stečaju ozbiljan tržišni igrač za čijim proizvodima i uslugama postoji potražnja. Isporuka ovih lokomotiva dokaz je uspješnosti naših stručnjaka kao i konkurentnosti tvrtke u gradnji novih i održavanju postojećih željezničkih kapaciteta na zahtjevnom inozemnom tržištu“, poručuje stečajni upravitelj Pero Hrkać.

 

Vezane vijesti



Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADRS-R-A375,00+1,08%922.349,90
RIVP-R-A19,75- 0,25%583.405,60
HT-R-A158,50+0,76%498.042,89
PODR-R-A314,00+1,29%376.768,86
ADRS-P-A330,00+1,21%285.884,04
ATPL-R-A362,98+3,41%254.593,53
KSST-R-A420,00+51,75%185.493,02
KOTR-P-A1.300,10+0,01%175.513,50
Zaključne cijene : 22.10.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.851,73 1,02 %
  • CROBEX10: 1.059,78 1,02 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2876805,3035915,319502
CAD0015,3551955,3713095,387423
CZK0010,2762290,2770600,277891
DKK0011,0250161,0281001,031184
HUF1002,4925052,5000052,507505
JPY1005,6259545,6428835,659812
NOK0010,9103950,9131340,915873
SEK0010,8276550,8301450,832635
CHF0016,3299576,3490046,368051
GBP0019,6477459,6767759,705805
USD0016,0156796,0337806,051881
EUR0017,6332957,6562647,679233
PLN0011,8071671,8126051,818043
Tečajna lista HNB-a za datum: 23.10.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Energija9,5187kn+2,67%
Platinum Global ...14,6041$+2,57%
Ilirika JIE125,5975+1,76%
NETA US Algorithm161,8143kn+1,71%
ZB euroaktiv122,2555+1,61%
KD Prvi izbor12,6849kn+1,55%
KD Nova Europa5,9409kn+1,39%
Raiffeisen World125,9100+1,34%
HI-growth9,5310+1,04%
NETA Global ...101,1344kn+1,04%
A180,4900kn+1,03%
Datum: 21.10.2014