SAD prvi, Hrvatska 70. po broju Facebook profila

Od onih koji se služe internetom u Hrvatskoj njih čak 70 posto ujedno je i na Facebooku. Broj korisnika u stalnom je porastu tako da je u zadnjih šest mjeseci otvoreno više od 31 tisuće novih profila


Hina / Bankamagazin Objavljeno 14.18, 18.09.2012.

U Hrvatskoj ima milijun i 563 tisuće korisnika Facebooka, što je svrstava na 70. mjesto na svijetu i 27. u Europi po broju registriranih profila, podaci su portala Socialbakers, koji se bavi statistikom i analizom društvenih mreža u više od 200 zemalja.

To znači da gotovo 35 posto svih stanovnika Hrvatske ima Facebook profile po čemu je na 77. mjestu po broju korisnika te društvene mreže u odnosu na ukupan broj stanovništva.

Od onih koji se služe internetom, njih čak 70 posto ujedno je i na Facebooku. Broj korisnika u stalnom je porastu tako da je u zadnjih šest mjeseci otvoreno više od 31 tisuće novih profila.

Što se tiče zastupljenosti prema spolu, podaci pokazuju da gotovo jednak broj Hrvata i Hrvatica koristi Facebook, odnosno da profil ima 51 posto muškaraca i 49 posto žena.

Najzastupljenija dobna skupina korisnika Facebooka je ona od 18 do 24 godine – njih je 31 posto. Najmanje je onih u dobi iznad 55 godina – svega četiri posto.

Najpopularnije stranice s najviše "lajkova" kod hrvatskih korisnika Facebooka su Love Croatia, 24 sata, Index.hr, OK je OK te Severina.

Od zemalja u regiji, ispred Hrvatske se po broju korisnika nalaze Italija (11.), Mađarska (40.) i Srbija (46.), a iza su BiH koja se nalazi na 75. mjestu, Albanija na 79., Makedonija na 83., Slovenija na 90. te Crna Gora na 115. mjestu.

Međutim, kada se broj korisnika Facebooka stavi u odnos na ukupan broj stanovnika ispred Hrvatske su Srbija, Crna Gora, Mađarska, Italija i Slovenija.

Po podacima Socialbakersa, više od 935 milijuna stanovnika planeta Zemlje koristi tu globalnu društvenu mrežu.

Najviše korisnika na svijetu ima u SAD-u – 164 milijuna, a slijede Brazil i Indija, dok ih je najmanje u Vatikanu gdje je zabilježeno 20 Facebook profila. Od europskih zemalja, najviše Facebook korisnika ima Velika Britanija – 39,5 milijuna, a slijede Turska, Francuska i Njemačka.

Brojke se odnose na registrirane korisnike, što podrazumijeva da je među njima i određen broj neaktivnih profila i korisnika s više otvorenih profila.

Što se tiče društvene mreže Twitter, najviše sljedbenika imaju pop zvijezde. Prva je Lady Gaga (29 milijuna), slijede Justin Bieber, Katy Perry, Rihanna i Britney Spears. Među prvih deset je i američki predsjednik Barack Obama čije Twitter upise prati 19 i pol milijuna ljudi.

Socialbakers je globalni društveni medij i kompanija za digitalnu analitiku na svim glavnim mrežama poput Twittera, Facebooka, Youtubea, Linkedina i Google +. Najposjećenija je stranica za Facebook statistiku


Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
OPTE-R-A1,83+13,66%428.149,91
RIVP-R-A20,620,00%260.821,59
ZABA-R-A43,25+1,41%250.287,20
HT-R-A154,28- 0,01%182.538,89
PBZ-R-A601,000,00%165.478,00
PODR-R-A301,25- 1,45%110.826,95
VDKT-R-A185,50+0,59%73.413,83
DDJH-R-A24,50+0,57%70.803,24
Zaključne cijene : 02.07.2015
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.740,94 -0,54 %
  • CROBEX10: 1.010,31 -0,66 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2461925,2619785,277764
CAD0015,4388335,4551995,471565
CZK0010,2781680,2790050,279842
DKK0011,0144731,0175261,020579
HUF1002,4107922,4180462,425300
JPY1005,5383295,5549945,571659
NOK0010,8651110,8677140,870317
SEK0010,8197860,8222530,824720
CHF0017,2455307,2673327,289134
GBP00110,65711110,68917910,721247
USD0016,8033096,8237806,844251
EUR0017,5686817,5914557,614229
PLN0011,8087411,8141841,819627
Tečajna lista HNB-a za datum: 2.7.2015
Fond Vrijednost Valuta Promjena
ZB euroaktiv148,6027+1,41%
Ilirika JIE125,5661+0,83%
ZB Future 2055100,4082+0,76%
Ilirika Azijski ...52,3590+0,75%
ZB Future 2040100,3722+0,75%
ZB Future 203099,5625+0,72%
CROBEX1098,2258kn+0,69%
ICF Balanced116,6526kn+0,60%
HPB Dionički98,6089kn+0,59%
ZB Future 202599,0119+0,55%
PBZ Global fond14,5391+0,55%
Datum: 1.7.2015