Od 31. ožujka minimalna adekvatnost kapitala banaka raste na 12%






Tek će revidirani podaci o poslovanju u 2009. pokazati koje banke imaju problem s kapitalom, jer revizorski zahtjevi podrazumijevaju izdvajanje većih rezerviranja. 


Bankamagazin Objavljeno 14.05, 12.03.2010.

Od 31. ožujka 2010. godine banke u Hrvatskoj moraju imati minimalnu adekvatnost kapitala 12 posto, umjesto sadašnjih 10 posto. Nova, viša minimalna stopa adekvatnosti kapitala ne znači automatski i potrebu za dodatnim kapitalom, jer će ona biti neutralizirana blažim pravilima za izračun izloženosti rizicima. 

 

No, pojedine bi banke mogle imati problema s nedovoljnim kapitalom zbog mogućih gubitaka nakon rastućih troškova rezerviranja, upozorila je Hrvatska narodna banka (HNB) u nedavno objavljenoj publikaciji Financijska stabilnost. 

 

Porast troškova ispravaka vrijednosti, koji obično kasni za usporavanjem gospodarske aktivnosti, smanjuje zarade banaka, pa će najslabije kapitalizirane banke morati prikupiti dodatni kapital ili smanjiti izloženost rizicima, napominju analitičari HNB-a.

 

Koje su to banke još se ne zna, a bit će jasnije kad budu poznati revidirani rezultati poslovanja za 2009. godinu.

 

Prema nerevidiranim podacima pet banaka (HPB, Centar, Credo, Croatia i Imex) ima adekvatnost kapitala ispod 12 posto, no kako će se podaci tijekom revizije sigurno mijenjati, a mijenja se i metodologija izračuna adekvatnosti kapitala slika rezultata poslovanja i stanja kapitala bit će drugačija od sadašnje.

 

Na tome se temelji upozorenje središnje banke da će nekim bankama biti potreban dodatni kapital. 


 
Prema odgovorima koje smo za www.banka.hr dobili iz spomenutih banaka, neće biti problema s adekvatnošću kapitala i novim propisanim minimumom.

 

U Imex banci kažu da je njihova adekvatnost sad već znatno iznad minimuma i iznosi 14,5 posto.

 

Prema inicijalnim izvješćima i primjenom novih metoda izračuna, stopa adekvatnosti kapitala Centar banke za rizike prvog stupa (kreditni, tržišni i operativni) iznosi 14,6 posto, odnosno oko 13,5 posto kada se uključe ostali rizici kojima je banka izložena.

 

Iz Croatia banke odgovorili su da prema posljednjim projekcijama ispunjavaju potrebnu adekvatnost kapitala, a u Credo banci najavljuju upis hibridnih instrumenata, pa će na taj način do 31. ožujka povećati jamstveni kapital i stopu adekvatnosti kapitala.

 

Na isti će način i HPB prebroditi pitanje osiguranja dodatnog kapitala prije nego što se dugoročno riješi taj problem.

 

Sad je pitanje što revizori misle o godišnjim izvješćima banaka i koliki su njihovi zahtjevi za dodatne rezervacije. Za godinu kakva je bila 2009. za očekivati je da će revizori zbog visokih rizika i pogoršane naplate tražiti dodatna izdvajanja u rezervacije, a za njihovo pokriće potrebna je dobit i kapital.

 

Hoće li sve banke imati dovoljno pokrića za rezervacije i hoće li neke morati osigurati dodatni kapital znat ćemo uskoro.

 

HNB je objavila kako simulacije otpornosti banaka na vanjske šokove pokazuju da će bankarski sektor u idućem razdoblju ostati stabilan, te da bi samo neke manje banke mogle biti primorane na dokapitalizaciju. 


Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
HT-R-A157,11+1,34%3.141.176,51
JDBA-R-A940,00+0,94%987.000,00
ADPL-R-A122,77+2,76%733.121,93
RIVP-R-A20,09+2,03%362.164,62
ADRS-P-A342,99+1,66%229.117,95
TUHO-R-A2.250,00+2,74%174.772,66
INGR-R-A2,59- 2,63%165.401,65
ATPL-R-A370,00+3,43%146.882,06
Zaključne cijene : 31.10.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.834,05 -0,07 %
  • CROBEX10: 1.048,25 -0,08 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,3397875,3558555,371923
CAD0015,4235655,4398855,456205
CZK0010,2757590,2765890,277419
DKK0011,0262391,0293271,032415
HUF1002,4758192,4832692,490719
JPY1005,5682465,5850015,601756
NOK0010,9030300,9057470,908464
SEK0010,8238040,8262830,828762
CHF0016,3378416,3569126,375983
GBP0019,7196369,7488839,778130
USD0016,0699466,0882116,106476
EUR0017,6396347,6626227,685610
PLN0011,8106401,8160881,821536
Tečajna lista HNB-a za datum: 31.10.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Ilirika Azijski ...44,0191+1,69%
ZB BRIC+94,2438+0,84%
PBZ I-Stock7,2972+0,83%
Ilirika BRIC73,0606+0,62%
Raiffeisen World129,2600+0,50%
Platinum Blue Chip90,8387+0,44%
PBZ Global fond13,1913+0,40%
NETA Frontier565,7220kn+0,38%
KD Victoria19,6398kn+0,18%
Allianz Equity134,6024+0,18%
Ilirika JIE127,2291+0,14%
Datum: 29.10.2014