Od 31. ožujka minimalna adekvatnost kapitala banaka raste na 12%






Tek će revidirani podaci o poslovanju u 2009. pokazati koje banke imaju problem s kapitalom, jer revizorski zahtjevi podrazumijevaju izdvajanje većih rezerviranja. 


Bankamagazin Objavljeno 14.05, 12.03.2010.

Od 31. ožujka 2010. godine banke u Hrvatskoj moraju imati minimalnu adekvatnost kapitala 12 posto, umjesto sadašnjih 10 posto. Nova, viša minimalna stopa adekvatnosti kapitala ne znači automatski i potrebu za dodatnim kapitalom, jer će ona biti neutralizirana blažim pravilima za izračun izloženosti rizicima. 

 

No, pojedine bi banke mogle imati problema s nedovoljnim kapitalom zbog mogućih gubitaka nakon rastućih troškova rezerviranja, upozorila je Hrvatska narodna banka (HNB) u nedavno objavljenoj publikaciji Financijska stabilnost. 

 

Porast troškova ispravaka vrijednosti, koji obično kasni za usporavanjem gospodarske aktivnosti, smanjuje zarade banaka, pa će najslabije kapitalizirane banke morati prikupiti dodatni kapital ili smanjiti izloženost rizicima, napominju analitičari HNB-a.

 

Koje su to banke još se ne zna, a bit će jasnije kad budu poznati revidirani rezultati poslovanja za 2009. godinu.

 

Prema nerevidiranim podacima pet banaka (HPB, Centar, Credo, Croatia i Imex) ima adekvatnost kapitala ispod 12 posto, no kako će se podaci tijekom revizije sigurno mijenjati, a mijenja se i metodologija izračuna adekvatnosti kapitala slika rezultata poslovanja i stanja kapitala bit će drugačija od sadašnje.

 

Na tome se temelji upozorenje središnje banke da će nekim bankama biti potreban dodatni kapital. 


 
Prema odgovorima koje smo za www.banka.hr dobili iz spomenutih banaka, neće biti problema s adekvatnošću kapitala i novim propisanim minimumom.

 

U Imex banci kažu da je njihova adekvatnost sad već znatno iznad minimuma i iznosi 14,5 posto.

 

Prema inicijalnim izvješćima i primjenom novih metoda izračuna, stopa adekvatnosti kapitala Centar banke za rizike prvog stupa (kreditni, tržišni i operativni) iznosi 14,6 posto, odnosno oko 13,5 posto kada se uključe ostali rizici kojima je banka izložena.

 

Iz Croatia banke odgovorili su da prema posljednjim projekcijama ispunjavaju potrebnu adekvatnost kapitala, a u Credo banci najavljuju upis hibridnih instrumenata, pa će na taj način do 31. ožujka povećati jamstveni kapital i stopu adekvatnosti kapitala.

 

Na isti će način i HPB prebroditi pitanje osiguranja dodatnog kapitala prije nego što se dugoročno riješi taj problem.

 

Sad je pitanje što revizori misle o godišnjim izvješćima banaka i koliki su njihovi zahtjevi za dodatne rezervacije. Za godinu kakva je bila 2009. za očekivati je da će revizori zbog visokih rizika i pogoršane naplate tražiti dodatna izdvajanja u rezervacije, a za njihovo pokriće potrebna je dobit i kapital.

 

Hoće li sve banke imati dovoljno pokrića za rezervacije i hoće li neke morati osigurati dodatni kapital znat ćemo uskoro.

 

HNB je objavila kako simulacije otpornosti banaka na vanjske šokove pokazuju da će bankarski sektor u idućem razdoblju ostati stabilan, te da bi samo neke manje banke mogle biti primorane na dokapitalizaciju. 


Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
KOEI-R-A690,00+0,88%1.858.272,68
HT-R-A140,50- 0,35%1.160.006,45
RIVP-R-A24,06+1,13%648.029,63
ERNT-R-A1.122,99+0,13%391.518,87
ADRS-P-A391,00+0,26%231.172,10
DDJH-R-A41,05+0,98%222.190,49
ADPL-R-A105,99- 0,94%191.426,48
PLAG-R-A4.311,28+0,15%189.530,63
Zaključne cijene : 25.05.2016
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.716,02 0,43 %
  • CROBEX10: 998,33 0,24 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0014,8257134,8402344,854755
CAD0015,1079485,1233185,138688
CZK0010,2764850,2773170,278149
DKK0011,0041431,0071641,010185
HUF1002,3733612,3805032,387645
JPY1006,0823566,1006586,118960
NOK0010,8040170,8064360,808855
SEK0010,8064050,8088310,811257
CHF0016,7589696,7793076,799645
GBP0019,7983329,8278159,857298
USD0016,6995416,7197006,739859
EUR0017,4673097,4897787,512247
Tečajna lista HNB-a za datum: 26.5.2016
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Alpen.Special ...142,3458kn+1,97%
Platinum Blue Chip97,2757+1,50%
ZB euroaktiv129,9177+1,47%
ZB Future 205594,0369+1,43%
ZB Future 204093,9228+1,42%
ZB Future 203094,1646+1,35%
Ilirika Europa114,8287+1,27%
Platinum Global ...14,3247$+1,23%
HI-growth11,0804+1,21%
KD Nova Europa5,0768kn+1,18%
KD Prvi izbor13,2643kn+1,14%
Datum: 24.5.2016