Kamate na depozite snižavaju dobit banaka






Brži rast kamata na depozite u odnosu na rast kamata na kredite, rast ukupnih troškova financiranja uz visoke kunske kamatne stope na tržištu, razlozi su koji se navode u objašnjenju svih banaka.


Bankamagazin Objavljeno 14.46, 04.05.2009.

Imovina hrvatskih banaka na kraju prvog tromjesečja 2009. dosegla je 367,83 milijarde kuna ili 6,21 posto više nego krajem ožujka prošle godine. Istodobno je dobit banaka, kako je pokazalo agregirano izvješće HNB-a, iznosila 1,19 milijardi kuna ili 2,75 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

 

Ukupni krediti banaka krajem ožujka iznose 256,05 milijardi kuna ili 15,65 posto više nego krajem istog mjeseca lani, a ukupni depoziti su dosegli 246,60 milijardi što je rast za samo 5,71 posto u odnosu na kraj ožujka 2008. godine. Oročeni depoziti stanovništva dosegli su 106,03 milijardi kuna što je porast za 16,17 posto, ali su iznosi na žiro i tekućim računima kao i ukupni štedni depoziti zabilježili veliki pad (sa 66,95 mlrd na 58,32 mlrd kuna), čak 12,9 posto.   

 

Rast kamatnih stopa na depozite u čemu se naše banke neprestano natječu dao je očito rezultate u porastu oročene štednje. To je izvor u kojem su bankari, što je logično, potražili oslonac u nesigurnom, kriznom razdoblju, a povećanje osiguranog iznosa štednje na 400.000 kuna došlo je u pravi tren (listopad 2008., nakon kratkotrajne krize s povlačenjem depozita).

 

No, priča s kamatama na depozite ima i svoju drugu stranu, a to se upravo sad vidi po rezultatima poslovanja banaka za prvo tromjesečje. Banke koje su do sad objavile rezultate poslovanja bilježe uglavnom usporavanje rasta dobiti, odnosno njezin pad u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a često spominjani razlog je smanjenje neto kamatnih prihoda.  

 

Pad neto kamatnih prihoda i visoke kunske kamatne stope na međubankarskom tržištu odvele su Hrvatsku poštansku banku (HPB) u gubitak za prvo tromjesečje. Privredna banka Zagreb (PBZ) bilježi smanjenje neto dobiti od 10 posto, na 179,2 milijuna kuna, a jedan od razloga je u rastu kamatnih troškova, odnosno "općenito većim kamatnim stopama na depozite klijenata i kamatnim stopama na tržištu novca".

 

Erste & Steiermärkische banka ima rast neto dobiti na 172,5 milijuna kuna (+6,3%), ali bilježi pad neto prihoda od kamata, čak 42,7%, zbog povećanja kamatnih troškova. Zagrebačka banka, koja je prošlog tjedna objavila rezultate, ima smanjenje neto dobiti na 350 mil. kuna, 7,4% manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, uz smanjenje neto  kamatnih prihoda za 1,4%.

 

Brži rast kamata na depozite u odnosu na rast kamata na kredite, rast ukupnih troškova financiranja uz visoke kunske kamatne stope na tržištu, utjecali su značajno na poslovanje i to u objašnjenju rezultata spominju sve banke. Prvo tromjesečje jasno ukazuje na to kako će ova godina i za naše bankare biti teška te da je u lošem okruženju nemoguće ponoviti uspjeh nekih ranijih razdoblja.

 

Više informacija o bankama


Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
KORF-R-A260,03+3,33%2.992.806,77
HT-R-A163,00+1,13%2.359.307,56
ADRS-P-A373,00+6,97%1.738.304,57
ADRS-R-A390,00+5,41%659.160,00
HMST-R-A285,00+5,70%406.399,16
VDKT-R-A302,00+3,74%395.288,39
ZABA-R-A37,55- 0,08%364.192,30
ERNT-R-A1.385,00- 0,72%356.790,47
Zaključne cijene : 23.09.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.918,05 0,27 %
  • CROBEX10: 1.102,50 0,86 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2489715,2647655,280559
CAD0015,3850955,4012995,417503
CZK0010,2760410,2768720,277703
DKK0011,0210511,0241231,027195
HUF1002,4362042,4435352,450866
JPY1005,4235245,4398445,456164
NOK0010,9323990,9352050,938011
SEK0010,8285530,8310460,833539
CHF0016,2981566,3171076,336058
GBP0019,6556799,6847339,713787
USD0015,9120845,9298745,947664
EUR0017,5999847,6228537,645722
PLN0011,8170051,8224721,827939
Tečajna lista HNB-a za datum: 23.9.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Victoria20,0794kn+1,90%
Allianz Equity138,4995+1,18%
Allianz Portfolio143,9047kn+0,73%
PBZ Equity fond10,3934+0,72%
ICF Balanced118,0566kn+0,60%
NETA New Europe78,3306kn+0,59%
OTP indeksni42,1067kn+0,53%
HPB Dionički92,4153kn+0,40%
Raiffeisen New ...54,5700+0,28%
KD Balanced8,5728kn+0,15%
PBZ Bond fond118,2285+0,15%
Datum: 22.9.2014