Josipović i Tadić za cjelovitu BiH






Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Alexander Versbow rekao je u raspravi o zapadnom Balkanu u okviru Briselskog foruma,da postoji opasnost od raspada Bosne i Hercegovine, koja ostaje nefunkcionalna unatoč naporima Sjedinjenih Država i EU-a.


Bankamagazin / HRT Objavljeno 11.09, 27.03.2010.

Predsjednici Hrvatske i Srbije Ivo Josipović i Boris Tadić izrazili su u Bruxellesu odlučnost da u europskom duhu surađuju na rješavanju otvorenih pitanja u regiji  i založili se za cjelovitu Bosnu i Hercegovinu triju ravnopravnih naroda.

Josipović i Tadić sudjelovali su u raspravi o zapadnom Balkanu u okviru Briselskog foruma, jednog od najvećih skupova najutjecajnijih političara, analitičara i poslovnih ljudi iz Sjeverne Amerike i Europe. U toj raspravi sudjelovali su još povjerenik za proširenje Štefan Fuele i američki senator George Voinovich.

U raspravi je dominiralo pitanje Bosne i Hercegovine, a obojica predsjednika su istaknuli da ta zemlja mora ostati cjelovita, a da rješenje trebaju naći tamošnja tri konstitutivna naroda bez nametanja sa strane.

Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Alexander Versbow rekao je u raspravi da postoji opasnost od raspada Bosne i Hercegovine, koja ostaje nefunkcionalna unatoč naporima Sjedinjenih Država i EU-a.

Predsjednik Josipović je rekao da su on i Tadić iz Opatije, gdje su se prvi put sastali prije tri dana, uputili jasnu poruku, da se Hrvatska i Srbija zauzimaju za cjelovitost BiH. Naše poruke iz Opatije jasno pokazuju da su Hrvatska i Srbija voljne pomoći, da nemaju aspiracija za uključivanje dijelova BiH u Hrvatsku ili Srbiju i da ne podržavaju snage koje bi se htjele odvojiti od BiH.

Opće je stajalište da podržavamo integritet BiH. To znači da ne podržavamo bilo kakvo djelovanje u smislu podjele BiH, rekao je Tadić.

I Josipović i Tadić su u raspravi istaknuli da, kada Hrvatska uskoro, a Srbija kasnije, postanu članice EU-a, svoje članstvo u Uniji neće zlorabiti kako bi nametnuli svoje rješenje za eventualne bilateralne probleme sa susjedima. (kp)


Komentari (0)


Webshop

NAJNOVIJI MAGAZIN
Dionica Vrijednost Promjena Promet
BLJE-R-A42,63+13,35%1.754.841,61
HT-R-A149,70+0,64%1.582.071,46
ADRS-R-A324,00+4,52%1.352.787,80
HIMR-R-A575,27+12,58%985.786,95
HUPZ-R-A1.655,00+0,30%845.430,11
SNHO-R-A250,01+3,08%826.908,30
KORF-R-A211,22- 0,27%762.883,18
ADRS-P-A293,01+3,17%668.794,30
Zaključne cijene : 31.07.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.815,30 0,48 %
  • CROBEX10: 1.032,70 0,56 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2869255,3028345,318743
CAD0015,2148595,2305515,246243
CZK0010,2765510,2773830,278215
DKK0011,0210801,0241521,027224
HUF1002,4408232,4481682,455513
JPY1005,5316235,5482685,564913
NOK0010,9059740,9087000,911426
SEK0010,8254100,8278940,830378
CHF0016,2567166,2755436,294370
GBP0019,6016819,6305739,659465
USD0015,6874145,7045285,721642
EUR0017,6131737,6360817,658989
PLN0011,8307051,8362141,841723
Tečajna lista HNB-a za datum: 1.8.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Victoria18,9715kn+0,78%
Ilirika Azijski ...44,4139+0,66%
ICF Balanced112,4657kn+0,61%
ZB aktiv106,7598kn+0,42%
Platinum Global ...14,7353$+0,37%
NETA US Algorithm159,6080kn+0,35%
ZB trend143,4736+0,32%
KD Nova Europa6,0962kn+0,28%
ZB global146,7298+0,21%
ZB BRIC+94,1492+0,15%
KD Balanced8,3939kn+0,12%
Datum: 30.7.2014