Josipović i Tadić za cjelovitu BiH






Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Alexander Versbow rekao je u raspravi o zapadnom Balkanu u okviru Briselskog foruma,da postoji opasnost od raspada Bosne i Hercegovine, koja ostaje nefunkcionalna unatoč naporima Sjedinjenih Država i EU-a.


Bankamagazin / HRT Objavljeno 11.09, 27.03.2010.

Predsjednici Hrvatske i Srbije Ivo Josipović i Boris Tadić izrazili su u Bruxellesu odlučnost da u europskom duhu surađuju na rješavanju otvorenih pitanja u regiji  i založili se za cjelovitu Bosnu i Hercegovinu triju ravnopravnih naroda.

Josipović i Tadić sudjelovali su u raspravi o zapadnom Balkanu u okviru Briselskog foruma, jednog od najvećih skupova najutjecajnijih političara, analitičara i poslovnih ljudi iz Sjeverne Amerike i Europe. U toj raspravi sudjelovali su još povjerenik za proširenje Štefan Fuele i američki senator George Voinovich.

U raspravi je dominiralo pitanje Bosne i Hercegovine, a obojica predsjednika su istaknuli da ta zemlja mora ostati cjelovita, a da rješenje trebaju naći tamošnja tri konstitutivna naroda bez nametanja sa strane.

Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Alexander Versbow rekao je u raspravi da postoji opasnost od raspada Bosne i Hercegovine, koja ostaje nefunkcionalna unatoč naporima Sjedinjenih Država i EU-a.

Predsjednik Josipović je rekao da su on i Tadić iz Opatije, gdje su se prvi put sastali prije tri dana, uputili jasnu poruku, da se Hrvatska i Srbija zauzimaju za cjelovitost BiH. Naše poruke iz Opatije jasno pokazuju da su Hrvatska i Srbija voljne pomoći, da nemaju aspiracija za uključivanje dijelova BiH u Hrvatsku ili Srbiju i da ne podržavaju snage koje bi se htjele odvojiti od BiH.

Opće je stajalište da podržavamo integritet BiH. To znači da ne podržavamo bilo kakvo djelovanje u smislu podjele BiH, rekao je Tadić.

I Josipović i Tadić su u raspravi istaknuli da, kada Hrvatska uskoro, a Srbija kasnije, postanu članice EU-a, svoje članstvo u Uniji neće zlorabiti kako bi nametnuli svoje rješenje za eventualne bilateralne probleme sa susjedima. (kp)


Komentari (0)


Webshop

Dionica Vrijednost Promjena Promet
PODR-R-A326,40+3,61%3.813.882,61
ATGR-R-A979,00+0,31%2.630.034,00
ADRS-R-A354,90+4,23%2.180.177,21
JDBA-R-A940,000,00%862.920,00
KORF-R-A237,36+1,88%830.733,07
HT-R-A157,00+0,38%810.806,77
KODT-R-A1.200,00+4,53%608.461,06
ATPL-R-A385,09- 4,20%595.273,52
Zaključne cijene : 16.09.2014
Podaci o trgovanju objavljeni su s odgodom od 15 minuta
  • CROBEX: 1.868,36 0,39 %
  • CROBEX10: 1.063,67 0,49 %
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2996425,3155895,331536
CAD0015,3051935,3211565,337119
CZK0010,2754040,2762330,277062
DKK0011,0206431,0237141,026785
HUF1002,4148392,4221052,429371
JPY1005,4836285,5001285,516628
NOK0010,9212410,9240130,926785
SEK0010,8238170,8262960,828775
CHF0016,2800196,2989166,317813
GBP0019,5530839,5818289,610573
USD0015,8795595,8972515,914943
EUR0017,5975677,6204287,643289
PLN0011,8098061,8152521,820698
Tečajna lista HNB-a za datum: 16.9.2014
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Raiffeisen New ...53,4100+0,17%
Ilirika JIE131,1853+0,15%
HPB Dionički90,5932kn+0,10%
HPB Global82,4079kn+0,10%
OTP indeksni40,7330kn+0,08%
Raiffeisen OMF - B202,7625kn+0,07%
Platinum Blue Chip95,4367+0,06%
HI-conservative13,2833+0,03%
Capital One193,7736kn+0,03%
OTP MERIDIAN 2091,8760+0,02%
ZB bond177,5134+0,02%
Datum: 15.9.2014